obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

skaling
Lifestyle

Na czym polega skaling?

Wielu chorobom dziąseł i tkanek przyzębia, takim jak zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego eksperci zalecają okresowy skaling.

Czym jest skaling?

Zabieg ten polega na usunięciu twardych i miękkich osadów nazębnych, wyrównaniu powierzchni korzenia, jego detoksykacji oraz usunięciu zainfekowanej tkanki wokół korzenia zęba, przy którym używają się skalery. Przeprowadza się go szybko i bezboleśnie, nie niszczy szkliwa zębów, wypełnień i materiałów odtwórczych, nie usuwa fluoru z zębów, dlatego jest bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rezultatem będzie piękny, otwarty uśmiech.

Osady powstają w wyniku gromadzenia się płytki nazębnej: miękkie osady z czasem ulegają impregnacji mineralnej, to znaczy nasycają się solami fosforu, żelaza, wapnia i gęstnieją. Pod tym względem nie da się samodzielnie usunąć kamienia nazębnego, zwłaszcza jeśli mówimy o złogach poddziąsłowych – ani szczoteczka do zębów, ani ścierne drobinki pasty nie poradzą sobie z tym zadaniem.

Usuwanie kamienia nazębnego to profesjonalne czyszczenie zębów, podczas którego usuwane są złogi nazębne, oczyszczane są kieszonki przyzębne, polerowane i rozjaśniane szkliwo. Przy wykonaniu tego zabiegu właściwie muszą być dobrane końcówki do skalera. Procedura ta jest wykonywana w specjalistycznych klinikach dentystycznych przy użyciu specjalnego sprzętu.

Rodzaje skalingu

Skaling poddziąsłowy i naddziąsłowy różni się lokalizacją. Pierwsza opcja polega na usunięciu kamienia spod powierzchni dziąseł, a druga na oczyszczeniu górnej części zęba.

Główne metody skalingu:

  • Ultradźwiękowy – skaler ultradźwiękowy usuwa osady.
  • Laserowy – za pomocą lasera pulsacyjnego.
  • Czyszczenie poprzez piaskowanie – usuwanie płytki nazębnej za pomocą piaskarki.

Niemożliwe jest usunięcie kamieni pod dziąsłami tylko za pomocą sprzętu. Dlatego usuwanie płytki nazębnej poddziąsłowej często wiąże się z ręcznym czyszczeniem za pomocą kiret dentystycznych i haczyków.

Wskazania do skalingu

Głównym wskazaniem do skalingu jest obecność kamienia nazębnego. Zwykle powstają na krawędzi dziąseł, wewnątrz zębów. Obszary szkliwa, które nie oczyszczają się samoczynnie z płytki nazębnej podczas żucia, są bardziej podatne na tworzenie się kamienia.

Jednak usuwanie kamienia nazębnego może być również metodą przygotowawczą, pierwszym krokiem przed wykonaniem niektórych zabiegów stomatologicznych, włącznie z:

  1. szynowaniem zębów w przypadku chorób przyzębia lub przy pomocy innych metod leczenia;
  2. protezowaniem dentystycznym;
  3. zakładaniem struktur ortodontycznych;
  4. profesjonalnym wybielaniem;
  5. implantacją.

Stosowany jest również jako profilaktyczne czyszczenie zębów. Jednocześnie powraca naturalny kolor szkliwa: skaling rozjaśnia zęby o jeden lub dwa tony.

Nie ma wątpliwości co do korzyści płynących z skalingu, jasne jest, że jest to jedyny sposób na pozbycie się twardych osadów. Zabieg pozwala na przygotowanie powierzchni szkliwa do innych zabiegów stomatologicznych, zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy i paradontozy.

Jednocześnie, należy pamiętać, że przed każdym wybranym zabiegiem należy się skonsultować z lekarzem dentystą.