obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Porady

Czy warto odwiedzić zamek Czocha?

Zamek Czocha uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zamków na terenie całej Polski. Jest to warownia, która rokrocznie przyciąga tysiące turystów, zachwyconych jej wyglądem i klimatem. Sam zamek położony jest na wysokiej skale w okolicy miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku. U jego stóp rozlewa się malownicze jezioro, a w okolicy spragnieni wrażeń turyści znaleźć mogą jeszcze wiele innych zamków. Osoby, które wybierają się na Dolny Śląsk, koniecznie powinny zajrzeć do zamku Czocha.

Historia zamku

Pierwsze zapisy o zamku Czocha sięgają XIII wieku, kiedy pełnił on rolę gotyckiej twierdzy obronnej. Został zbudowany w miejscu drewnianego grodu. Przez wiele wieków swojego istnienia kolejno zmieniali się właściciele zamku, a jego funkcja obronna z czasem zanikła.

Od momentu powstania Zamek Czocha był niejednokrotnie przebudowywany, a jego wnętrze imponowało kolekcjami cennych przedmiotów. Niestety, podczas II wojny światowej wiele z nich przypadło bezpowrotnie.

Obecnie zamek należy do prywatnego inwestora, który na szczęście umożliwia jego zwiedzanie turystom. W budynku usytuowany jest luksusowy hotel, który zapewnia noclegi ludziom spragnionym niesamowitych wrażeń. Już z zewnątrz budynek robi ogromne wrażenie, a w jego pomieszczeniach ukrytych jest mnóstwo atrakcji turystycznych.

Dlaczego warto odwiedzić zamek Czocha?

Zamek Czocha jest idealnym celem, jeśli chodzi o rodzinne wycieczki. Dla turystów udostępnione są nie tylko dziedzińce zamkowe, ale także sale tortur, skarbiec czy też gabinet osobliwości. Zamek skrywa wiele tajemnic, które z pewnością warto odkryć na własną rękę – mowa tutaj o różnego rodzaju ukrytych przejściach, a także zapadniach. Legenda mówi o łóżku, pod którym ukryto zapadnię do lochu, do którego wtrącano niewierne małżonki władców.

W cieplejszych miesiącach zamek jest miejscem, w którym organizuje się różnego rodzaju imprezy stanowiące ogromne atrakcje turystyczne. Mowa tutaj między innymi o festiwalach kuchni historycznych, pirotechniki filmowej czy też dniach rzemiosła. Tego typu święta są doskonałym pretekstem do odwiedzenia zamku, a jednocześnie poznania jego historii.

Co warto wiedzieć o zamku Czocha?

W czasie II wojny światowej podziemia zamku służyły jako punkt komunikacyjny dla radzieckich żołnierzy. To właśnie oni odpowiedzialni są za roztwornienie majątku zgromadzonego w zamku. Na szczęście dopiero w roku 2015 podczas gruntownego remontu zamku odkryto skarbiec, w którym właściciele twierdzy zdołali ukryć najcenniejsze przedmioty. Obecnie miejsce to jest udostępnione turystom, którzy na własne oczy mogą przekonać się, co zostało ukryte przed ludzkim wzrokiem przez wszystkie te lata.

Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się wieża widokowa. Wspiąć się na nią można wąskimi i stromymi schodami. Widok z góry z pewnością wynagradza trudy męczącej wspinaczki – turyści, którzy dotrą na szczyt wieży podziwiać mogą nie tylko dziedziniec zamkowy, ale także malownicze okoliczne lasy, jezioro i rzekę.

Garść praktycznych informacji na temat zamku Czocha

Zamek Czocha usytuowany jest na Dolnym Śląsku, pomiędzy miejscowościami Leśna a Lubań Śląski. Turyści, którzy decydują się na pokonanie trasy pieszo, z Leśnej są w stanie dotrzeć do zamku w mniej niż godzinę. Spacer jest szczególną przyjemnością w cieplejszych miesiącach roku. Warto wiedzieć także o tym, że z Leśnej i Lubania Śląskiego dla turystów udostępnione są też autobusy kursujące w dni robocze.

Samo zwiedzanie zamku jest płatne, jednak cena biletów nie jest wygórowana. Droższe jest zwiedzanie z przewodnikiem, jednak umożliwia ono poznanie wielu ciekawych informacji o twierdzy. Turyści, którzy chcą eksplorować zamek na własną rękę, mogą zdecydować się na opcję zwiedzenia dziedzińców, sali tortur bądź też gabinetu osobliwości.

Zamek Czocha udostępniony jest dla turystów w godzinach od 10:00 do 18:00 – przy czym w lipcu i sierpniu można zwiedzać go o dwie godziny dłużej. Szczególnie atrakcyjne dla turystów jest zwiedzanie nocne, wymaga ono jednak zrobienia wcześniejszej rezerwacji.

Osoby, które zastanawiają się, czy warto odwiedzić zamek Czocha, powinny wiedzieć o tym, że służył on jako plan filmowy dla wielu znanych seriali i filmów. Budynek jest dowodem na to, że cenne polskie zabytki można odrestaurować w ten sposób, by stały się one prawdziwą historyczną perłą.

Na temat zamku Czocha krąży wiele legend i podań – niektóre z nich mówią o duchach krążących w murach twierdzy. Czy te opowieści są prawdziwe? Warto przekonać się na własnej skórze.