obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Kolagen do picia
Uroda

Kolagen do picia. Zalety, wady oraz efekty stosowania

Niedobory żywieniowe to prosta droga do pogorszenia zdrowia, dlatego należy im przeciwdziałać. Wystarczy nawet deficyt jednej witaminy, aby pojawiły się rozmaite problemy i organizm przestał prawidłowo funkcjonować. Niezwykle istotnym składnikiem jest między innymi kolagen, który wchodzi w skład wielu narządów. Jest to białko budulcowe, a jego brak w organizmie skutkuje kolagenozą, czyli chorobą układu tkanki łącznej. U młodych osób stosunek ilości produkowanego kolagenu do białka ulegającego rozpadowi jest właściwy, ale z czasem jego syntetyzowanie zostaje upośledzone. W celu przeciwdziałania niedoborom warto sięgać po kolagen do picia.

Jakie działanie ma kolagen?

Białka kolagenowe składają się z łańcuchów, a każdy z nich zawiera ponad tysiąc aminokwasów. Łatwo wywnioskować, że kolagen jest złożoną strukturą, cechuje się dużą wytrzymałością. Niestety pod wpływem działania kolagenazy dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych. U młodych i zdrowych osób procesy te nie są zbyt mocno zauważalne, bo organizm syntetyzuje wystarczająca ilość kolagenu, aby nie dopuścić do powstania niedoborów tego białka. Wyróżnia się wiele rodzajów kolagenu, każdy ma konkretną funkcję, lokalizację, strukturę. Włókna kolagenowe wchodzą w skład tkanek całego organizmu: zarówno rozległych organów typu skóra, jak i niewielkich komórek w oczach czy naczyniach krwionośnych. Kolagen wiąże wodę w tkankach, wpływa na gojenie ran i tworzenie blizn. Bez niego doszłoby do zaburzenia procesu krzepnięcia krwi i zrastania się kości. Jeśli zaczyna brakować kolagenu, to niestety odbija się to negatywnie zarówno na kondycji organów, jak i wyglądzie. Odpowiada on nawet za poziom nawilżenia skóry, jej jędrność, elastyczność, sprężystość.

Wszechstronne zastosowanie kolagenu

Z kolagenu powstają nawet nici chirurgiczne, które są wykorzystane do leczenia ran oparzeń. Wytwarza się z niego tabletki i minigranulki, implanty. Włókna kolagenowe znalazły zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, okulistyce ortopedii. Za ich pomocą leczy się wady tkanki kostno-chrzęstnej, uszkodzenia rogówki, schorzenia układu moczowo-płciowego itd. Kolagen jest powszechnie wykorzystywany do celów kosmetycznych i w medycynie estetycznej. Powstają z niego wypełniacze tkankowe, nutriceutyki, preparaty aplikowane na skórę. Suplementy diety z kolagenem występują głównie w postaci hydrolizatów ze względu na to, że jest to najlepiej przyswajalna forma tego białka.

Poprawiają one wygląd skóry, spowalniają procesy starzenia komórek. Wpływają korzystnie na kondycję włosów i paznokci. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kolagenu to naturalny sposób na redukcję zmarszczek i zapobieganie ich powstawaniu. Przeciwdziała on również pogarszaniu się stanu chrząstki stawowej i problemom z poruszaniem. Usprawnia pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych. Warto suplementować się kolagenem, ale nie należy przesadzać z jego ilością, bo mona uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Jego nadmiar przyczynia się do bliznowacenia skóry, wątroby i nawet tkanki płucnej. Suplementy diety są zwykle bardzo dobrze tolerowane przez organizm i nie występują żadne działania niepożądane.