obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Uroda

Rozstępy u nastolatków – przyczyny i metody zwalczania

Rozstępy, szczególnie na pierwszym etapie ich powstawania są problemem mało estetycznym – dodatkowo ich powstawanie może wywoływać charakterystyczne swędzenie. Przypadłość ta dotyczy głównie kobiet w ciąży, sportowców szybko nabierających masę mięśniową oraz nastolatków. Ta ostatnia grupa jest dotknięta specyficznym rodzajem rozstępów – co więcej ich powstawanie obniża poczucie własnej wartości i akceptację ciała, która w okresie dojrzewania jest szczególnie ważna. Jaka jest geneza powstawania problemów u nastolatków, oraz w jaki sposób przeciwdziałać i leczyć zmiany, które już się pojawiły?

Geneza jaką mają rozstępy u nastolatków

Rozstępy powstają z powodu zachwiania ciągłości włókien kolagenowych w skórze. Rozciągają się one, a przy dłuższym i intensywniejszym rozciąganiu pękają. Tak tworzą się rozstępy pierwotne – ciemne, podobne do blizn podłużne ślady, mające od kilku do kilkunastu centymetrów. Rozstępy u nastolatków powstają w okresie intensywnego wzrostu. Zazwyczaj znajdują się w okolicy wewnętrznej strony ud, na plecach i ramionach. U młodych kobiet pojawiają się również w okresie intensywnego wzrostu piersi w okolicach brodawek, skąd rozchodzą się promieniście. Pierwsze rozstępy u nastolatków są ciemne, koloru niebiesko – fioletowego. Z czasem, będą się zwężać, teoretycznie zanikać. Przybiorą kolor biały, podobny do skóry. Będzie jednak widać je w bliższym kontakcie oraz czuć zgrubienia i blizny pod palcami. Rozstępy, zazwyczaj przechodzą od jednego typu do drugiego w ciągu kilku – kilkunastu miesięcy.

Jak zapobiegać powstawaniu zmian i je leczyć?

Czy zerwane włókna kolagenowe, rozstępy u nastolatków można wyleczyć? Odpowiedź jest jednoznaczna i twierdząca. Można wyleczyć rozstępy, a przynajmniej zniwelować ich wpływ, ale jest to żmudna i długa praca. Musi się ona rozpocząć już przy pierwszych oznakach – świądzie skóry, pierwszych bliznach. Dzięki wczesnemu wykryciu, można zapobiegać kolejnym zmianom. Niektórzy rodzice uznają, że żeby wyleczyć rozstępy wystarczy nawilżać skórę. To mylne podejście, bo za ich powstawanie odpowiada kolagen. I to on musi być dostarczony do skóry. Zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Konieczne jest przyjmowanie suplementów z kolagenem doustne oraz stosowanie kosmetyków na zmienioną skórę. Kompleksowe działanie pozwala na osiągniecie dobrych efektów. Warto, szukając suplementu dla nastolatka, zwrócić uwagę na zawartość samej substancji czynnej. Niestety, gdy rozstępy przejdą do stanu wtórnego konieczne jest leczenie laserowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *