obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Porady Uroda Zdrowie

Rozstępy u nastolatków – przyczyny i metody zwalczania

Rozstępy, szczególnie na pierwszym etapie ich powstawania są problemem mało estetycznym – dodatkowo ich powstawanie może wywoływać charakterystyczne swędzenie. Przypadłość ta dotyczy głównie kobiet w ciąży, sportowców szybko nabierających masę mięśniową oraz nastolatków. Ta ostatnia grupa jest dotknięta specyficznym rodzajem rozstępów. Co więcej ich powstawanie obniża poczucie własnej wartości i akceptację ciała, która w okresie dojrzewania jest szczególnie ważna. Rozstępy u nastolatków – jaka jest ich geneza powstawania oraz w jaki sposób przeciwdziałać i leczyć zmiany, które już się pojawiły?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Rozstępy u nastolatków – przyczyny
  • Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów i je leczyć?
  • Domowe sposoby na rozstępy
  • Zabiegi na rozstępy
  • Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy u młodzieży?

Zobacz także: https://www.obrazkiblondynki.pl/usuwanie-rozstepow-laserem-czy-to-dziala/

Rozstępy u nastolatków – przyczyny

Rozstępy powstają z powodu zachwiania ciągłości włókien kolagenowych w skórze. Rozciągają się one, a przy dłuższym i intensywniejszym rozciąganiu pękają. Tak tworzą się rozstępy pierwotne – ciemne, podobne do blizn podłużne ślady, mające od kilku do kilkunastu centymetrów.

Rozstępy u nastolatków powstają w okresie intensywnego wzrostu. Zazwyczaj znajdują się w okolicy wewnętrznej strony ud, na plecach i ramionach. U młodych kobiet pojawiają się również w okresie intensywnego wzrostu piersi w okolicach brodawek, skąd rozchodzą się promieniście. Pierwsze rozstępy u nastolatków są ciemne, koloru niebiesko – fioletowego. Z czasem, będą się zwężać, teoretycznie zanikać. Przybiorą kolor biały, podobny do skóry. Będzie jednak widać je w bliższym kontakcie oraz czuć zgrubienia i blizny pod palcami. Rozstępy, zazwyczaj przechodzą od jednego typu do drugiego w ciągu kilku – kilkunastu miesięcy.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów i je leczyć?

Czy zerwane włókna kolagenowe, rozstępy u nastolatków można wyleczyć? Odpowiedź jest jednoznaczna i twierdząca. Można wyleczyć rozstępy, a przynajmniej zniwelować ich wpływ, ale jest to żmudna i długa praca. Musi się ona rozpocząć już przy pierwszych oznakach – świądzie skóry, pierwszych bliznach. Dzięki wczesnemu wykryciu, można zapobiegać kolejnym zmianom.

Niektórzy rodzice uznają, że żeby wyleczyć rozstępy wystarczy nawilżać skórę. To mylne podejście, bo za ich powstawanie odpowiada kolagen. I to on musi być dostarczony do skóry. Zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Konieczne jest przyjmowanie suplementów z kolagenem doustne oraz stosowanie kosmetyków na zmienioną skórę. Kompleksowe działanie pozwala na osiągniecie dobrych efektów. Warto, szukając suplementu dla nastolatka, zwrócić uwagę na zawartość samej substancji czynnej. Niestety, gdy rozstępy przejdą do stanu wtórnego konieczne jest leczenie laserowe.

Domowe sposoby na rozstępy u nastolatków

Z rozstępami nastolatkowie mogą sobie również radzić z domu. Istnieją sposoby, dzięki którym można liczyć na pozbycie się zerwanych włókien kolagenowych bez wydawania większych pieniędzy na zabiegi i specjalistyczne kremy. 

rozstępy u nastolatków

Sok z cytryny sposobem na rozstępy u młodzieży i nie tylko…

Sok z cytryny, dzięki temu, że zawiera w sobie odczyn kwasowy, zawiera w sobie również właściwości wybielające. Jak go użyć? Po wyciśnięciu cytryny, nałóż jej sok na rozstępy. Zostaw go na ok. 10 minut, po czym zmyj ciecz ciepłą wodą. 

Olej makadamia

Olej ten zawiera w sobie składniki czynne, które pomagają w odbudowie lipidowych warstw skóry. Najlepiej stosować go raz dziennie poprzez wmasowanie go w miejsce rozstępów.

Aloes zwalcza rozstępy u nastolatków

Świetnym sposobem na zwalczanie rozstępów są liście aloesu. Mają one funkcje regenerujące, nawilżające oraz łagodzące. Jak je używać? Pocięty w plastry liść aloesu należy nałożyć na skórę w miejscu niedoskonałości i zostawić go tam na kilka lub kilkanaście minut.

Białka jaj sposobem na rozstępy u nastolatków

Jajka można nie tylko jeść. Stanowią one również świetną maskę na włosy, ale to nie wszystko… Okazuje się, że białko jest również świetnym produktem na likwidowanie rozstępów. Wystarczy ubić 2 białka jaj oraz nałożyć powstałą substancję na zerwane włókna kolagenowe (najlepiej za pomocą pędzla). Po wyschnięciu produktu, należy go zmyć zimną wodą a następnie posmarować skórę oliwą z oliwek.

Zabiegi na rozstępy

Rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ale mogą być estetycznie nieatrakcyjne. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich zmniejszenie lub całkowite usunięcie. Do zabiegów na rozstępy należą na przykład:

  • laseroterapia
  • dermabrazja
  • mezoterapia
  • zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego

Laseroterapia

Laseroterapia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na rozstępy. Zabieg polega na naświetlaniu skóry laserami o różnych długościach fali. W zależności od rodzaju lasera, można uzyskać różne efekty. Laseroterapia jest bezpieczna i skuteczna, ale musi być wykonywana przez doświadczonego lekarza. Zabieg jest dość kosztowny, ale efekty są widoczne już po kilku sesjach.

Dermabrazja

Dermabrazja to zabieg polegający na ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Zabieg jest bolesny, ale skuteczny. Po dermabrazji skóra jest bardziej wrażliwa na słońce, dlatego należy ją chronić przed promieniami UV.

Mezoterapia

Mezoterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu skórze substancji odżywczych, nawilżających i regenerujących. Zabieg jest bezbolesny i skuteczny. Efekty mezoterapii są widoczne po kilku tygodniach.

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to substancja, która nawilża i wygładza skórę. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bezbolesne i skuteczne. Efekty są widoczne po kilku tygodniach.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy u młodzieży?

Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach lub pośladkach. U nastolatków szybko rosnących często pojawiają się również na ramionach lub klatce piersiowej.

 

Podsumowując, można stwierdzić, że istnieje wiele sposobów na zmniejszenie lub całkowite usunięcie rozstępów. Zabiegi te są bezpieczne i skuteczne, ale muszą być wykonywane przez doświadczonego lekarza.