obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Jak rozładować stres? Poznaj kilka metod

W dzisiejszym świecie stres jest bardzo powszechny. Stan napięcia i zdenerwowania może towarzyszyć nam w wielu sytuacjach i mieć rozmaite podłoże. Organizm reaguje wówczas w różnoraki sposób – od przyspieszonego oddechu, zwiększonego ciśnienia i pulsu, przez mdłości, bóle głowy i żołądka, aż do zmęczenia, bezsenności czy omdleń. Czy można poradzić sobie w takiej sytuacji? Jak rozładować stres?

Aktywność ruchowa

Sport to zdrowie nie tylko fizyczne, ale również szansa na osiągnięcie równowagi psychicznej. Ruch pozwala opanować emocje, rozluźnić mięśnie, oczyścić umysł ze złych myśli. Podczas aktywności zwiększa się również wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin, które wpływają na poprawienie nastroju. Jak rozładować stres poprzez aktywność fizyczną? Z pewnością warto chodzić na spacery, a także uprawiać każdą dyscyplinę sportową, szczególnie gdy wiąże się ona z przebywaniem na łonie natury. Bieganie czy jazda na rowerze to nie tylko wysiłek fizyczny, ale też możliwość dotlenienia się na świeżym powietrzu. Na zmniejszenie poziomu stresu korzystnie działa również pływanie, joga, gimnastyka czy taniec.

Relaks i wsparcie

Skutecznym sposobem na stres jest odpowiednio długi sen i odpoczynek. Warto pozwolić sobie kilka razy w tygodniu na relaksujące zajęcia zgodne z potrzebami i zainteresowaniami. Wiele osób wycisza się podczas czytania książek, słuchania uspokajającej muzyki, wyjazdu za miasto. Skuteczną opcją może być zażywanie ciepłych kąpieli i przyjemnych masaży. Dobrym rozwiązaniem, które poleca wielu specjalistów, jest medytacja. Warto skusić się na zastosowanie technik relaksacyjnych, które można poznać poprzez książki, szkolenia czy filmy instruktażowe dostępne w internecie. Bardzo istotne w pokonywaniu stresu jest też wsparcie bliskiej osoby. Kontakt z drugim człowiekiem, rozmowa czy możliwość przytulenia się potrafią bardzo obniżyć poziom napięcia i zdenerwowania.

Zmiana diety

Metodą na to, jak rozładować stres, jest sposób odżywiania się. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo dieta może przyczynić się do poprawy stanu emocjonalnego. Niezdrowe, tłuste i obfite w cukier jedzenie sprzyja negatywnym stanom psychicznym. Badania wykazały nawet, że osoby z otyłością lub nadwagą są znacznie bardziej narażone na złe samopoczucie. Eliminowanie stresu warto zacząć więc od kontroli własnego menu. Należy zwrócić szczególną uwagę na spożywanie owoców, warzyw, ziół, bakalii, a ograniczanie słodyczy, żywności przetworzonej, kawy czy alkoholu. W stanach napięcia można sięgnąć po zieloną herbatę i melisę. Szczególnie ważne są produkty zawierające magnez i witaminę B6. Jeśli dieta nie zapewni wystarczającej dawki tych składników, należy skorzystać z dostępnych w aptece suplementów.