obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Porady

Jakie są rodzaje zegarków naręcznych – kompendium wiedzy

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej bardzo wiele modeli zegarków ręcznych dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najlepsze z nich. Osoby, które planują kupić nowy zegarek powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego mechanizm.

Nakręcane zegarki

Opisując najpopularniejsze rodzaje zegarków ręcznych w pierwszej kolejności warto wspomnieć o modelach opartych na mechanizmach mechanicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o klasycznych zegarkach nakręcanych. W modelach tych największą rolę odgrywa sprężyna napędowa, która naciąga cały organizm zegarka. Zegarki z napędem ręcznym nakręca się zazwyczaj co 40 godzin. Mechanizm ten jest bardzo prosty, dlatego też ceny zegarków są dość atrakcyjne. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla zagorzałych koneserów oraz zegarmistrzów starej daty.

Moda na zegarki kwarcowe

Na półkach sklepowych coraz częściej można spotkać się z zegarkami na bazie kwarcu. Pierwsze zegarki kwarcowe pojawiły się na rynku już w 1927 roku. Ich największą wadą są dość duże rozmiary oraz delikatna konstrukcja. Jeżeli chodzi o mechanizmy kwarcowe, to działają one oczywiście w oparciu o tzw. zjawisko piezoelektryczne. Kwart wytwarza na swojej powierzchni specjalne ładunki elektryczne po wpływem naprężenia mechanicznego. Największą zaletą mechanizmu kwarcowego jest przede wszystkim precyzyjne odmierzanie czasu. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o bardzo atrakcyjnej cenie.

Nowoczesne zegarki automatyczne

W dzisiejszych czasach bardzo wielu producentów oferuje swoim klientom również automatyczne zegarki naręczne. Modele te pozbawione są baterii i nie trzeba ich nakręcać, dlatego też są bardzo precyzyjne. Konstrukcja zegarków automatycznych jest dość skomplikowana, dlatego też ich ceny są znacznie większe niż powyżej opisane zegarki kwarcowe. Droższe są także ewentualne naprawy u zegarmistrza. Wielu specjalistów zaleca co kilka lat robienie konserwacji mechanizmu, dzięki czemu będzie on działał bez zarzutów.

Zegarki solarne

Na samym końcu warto wspomnieć o zegarkach solarnych, które jak łatwo się domyślić działają na podobnej zasadzie jak panele słoneczne. Coraz więcej firm stawia na tego typu rozwiązania, dlatego też oferta na rynku jest bardzo szeroka i różnorodna. Pozyskana energia jest od razu wykorzystywana do zasilenia baterii, dzięki czemu zegarki solarne mogą działać nawet przez pół roku, bez kolejnego ładowania. Istnieją także rodzaje zegarków oparte na mechanizmach hybrydowych.