obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Moda

Kiedy jest niezbędna konsultacja okulistyczna?

Okulista jak powszechnie wiadomo jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu różnorodnych chorób narządu wzroku. Jego głównymi zadaniami jest zarówno profilaktyka, jak i również właściwe dobieranie terapii. Tylko profesjonalna konsultacja okulistyczna umożliwia skuteczne dopasowanie metody leczenia do danego schorzenia.

Kiedy konsultacja okulistyczna jest niezbędna?

Do okulisty można zgłosić się z wieloma dolegliwościami. Mowa tutaj między innymi o częstym mruganiu, bólach głowy albo o powracających stanach zapalnych powiek lub spojówek. Osoby, które charakterystycznie mrużą oczy podczas czytania lub oglądania telewizji, także powinny jak najszybciej zapisać się na wizytę do specjalisty. Fachowa pomoc jest wskazana także wtedy, gdy w naszej rodzinie występują choroby oczu. Pamiętać należy o tym, że wiele dolegliwości ma podłoże genetyczne, dlatego też profilaktyczne badania wzroku są jak najbardziej wskazane. Konsultacja okulistyczna jest zalecana przede wszystkim osobom po 40-tym roku życia. Wynika to w dużej mierze z tego, że większość wad wzroku rozwija się z wiekiem.

Dlaczego warto?

Dzięki okresowemu badaniu wzroku u okulisty można bardzo wcześnie wykryć choroby i skutecznie je wyleczyć. Pamiętać należy o tym, że wiele dolegliwości niestety w swojej początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Mowa tutaj między innymi o jaskrze.

Jak w rzeczywistości wyglądają konsultacje okulistyczne?

Na samym początku zbierany jest oczywiście wywiad lekarski. Podczas wywiadu warto wspomnieć nie tylko o odczuwanych objawach, ale również o chorobach w rodzinie (jeżeli występują). Okulista może zadać także pytania na temat przyjmowanych leków i środowisku pracy. Pamiętać należy o tym, że niektóre substancje są szkodliwe dla wzroku i można mieć z nimi kontakt nie tylko w pracy, ale również w domu. Po zebraniu wywiadu okulista rozpoczyna badania przedmiotowe. W pierwszej kolejności bada się ostrość wzroku do dali. W nowoczesnych gabinetach okulistycznych wykonuje się badanie komputerowe za pomocą specjalnego refraktometru. Jeżeli chodzi o zaburzenia widzenia kolorów, to rozpoczyna się je za pomocą kolorowych tablic Ishihary. Za pomocą badania pola widzenia, można wykryć problemy z jaskrą albo chorobami siatkówki. Okulista podczas konsultacji okulistycznej może także zmierzyć ciśnienie w gałce ocznej. Badania te wykonuje się za pomocą specjalnego tonometru. Warto wspomnieć o tym, że przy wielu schodzeniach (np. jaskrze) ciśnienie w gałce jest zwiększone, dlatego też badanie to jest niesłychanie ważne.