obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Lifestyle

Wybór biura podróży

W ostatnich latach obserwujemy szybki rozwój turystyki zorganizowanej. Setki tysięcy Polaków co roku wyruszają na podbój Europy i dalszych kontynentów z biurem podróży. Wybór właściwego biura nie jest sprawą oczywistą. Nie jest też bez znaczenia – każdy zna historie ludzi, którzy stracili pieniądze za wyjazd, gdyż ich biuro podróży niespodziewanie zbankrutowało. Najbardziej pechowi z turystów byli wyrzucani z hoteli w trakcie urlopu i zmuszeni do koczowania na lotniskach, gdyż organizator ich wypoczynku okazał się niewypłacalny.

Wakacje? Ale jakie?

Podejmując się wyboru biura podróży należy zadać sobie najpierw pytanie: dokąd chcę jechać i co chcę tam robić? Wynika to z faktu, że biura podróży specjalizują się w różnych formach wypoczynku. Inne biuro będzie właściwym wyborem na all inclusive w Grecji, a inne na okoliczność trekingu w Himalajach. Największe biura podróży specjalizują się w turystyce masowej, sprzedając tysiące pokoje miejsc w dużych, sprawdzonych hotelach oraz organizując wycieczki objazdowe po najbardziej popularnych miastach, takich jak Paryż czy Rzym. Biura takie gwarantują zwykle wygodny wypoczynek w hotelach z wyżywieniem, opieką rezydenta i usługami animatorów. Jeśli jesteśmy zainteresowani kierunkiem bardziej niszowym, takim jak na przykład Uzbekistan czy Peru, zapewne lepsza będzie dla nas oferta mniejszego biura, specjalizującego się w wyprawach w tego rodzaju miejsca, zazwyczaj organizowanych w kameralnych grupach. Istnieją biura organizujące tanie wyprawy, których uczestnicy nocują w namiotach na dziko i sami gotują sobie posiłki. Jest to dobra propozycja dla podróżników z pasją poznawania świata za wszelką cenę, którym niestraszne trud i niewygody.

Biuro polskie czy zagraniczne?

Duża ilość podmiotów działających na rynku turystyki zorganizowanej nie ułatwia podjęcia decyzji, jakie biuro podróży wybrać. Biura zagraniczne czasem oferują bardziej atrakcyjne cenowo oferty lasy minute z wylotem np. z Niemiec, jednak nie należy zakładać, że firma taka jest pewniejsza, o czym świadczy niedawny upadek potentata brytyjskiego Thomas Cook. Niewątpliwie najbezpieczniejszą opcją są duże biura podróży z wieloletnim doświadczeniem i gronem wiernych klientów. W wypadku wyboru mniejszego biura warto dokładnie dopytać o różne szczegóły, m.in. warunki i sumę ubezpieczenia na wypadek ogłoszenia upadłości. Mniejsze biuro może nam za to zorganizować niezapomnianą wyprawę w stosunkowo mało znane rejony świata, a bezcenne wspomnienia z takich wakacji zostaną z nami przez całe życie.