obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Kolagen naturalny
Pielęgnacja

Kolagen naturalny. Białko młodości dla pięknej skóry i zdrowych stawów

Kolagen to jedno z podstawowych białek występujących w naszych organizmach. Wpływa na stan skóry, włosów, paznokci i stawów. Niestety wraz ze starzeniem się naszych organizmów produkcja tego białka znacząco spada. Czy jest sposób, by temu zaradzić?

Kolagen typu I – dla pięknej skóry

Nazywany białkiem młodości kolagen odpowiada za elastyczność naszej skóry. Jego braki sprawiają, że staje się wiotka i mniej jędrna, a na twarzy zaczynamy dostrzegać pierwsze zmarszczki. U osób starszych produkcja kolagenu jest niższa niż u ludzi młodych. Już po 25. roku życia spada zdolność produkcji i odbudowywania włókien kolagenowych. Wzmożona aktywność fizyczna, promieniowanie UV i zanieczyszczone powietrze oraz niewłaściwa dieta i stres, na jaki jesteśmy narażeni, potęgują tylko ten spadek. Kolagen typu I odpowiada też za stan naszych zębów, kości, ścięgien i więzadeł. Jego prawidłowy poziom może również przyczynić się do redukcji „skórki pomarańczowej”, rozstępów i problemów z łamliwymi czy wypadającymi włosami.

Kolagen typu II – dla zdrowych stawów

Stanowi podstawowy składnik ścięgien i chrząstek. Sprawia, że są one odporne na rozciąganie, wspomaga ruchomość stawów i produkcję mazi międzystawowej. Jako podstawowy budulec tkanki łącznej i naszego szkieletu gwarantuje nam pełny i bezbolesny zakres ruchów. Jego brak przyczynia się do pojawiania się dolegliwości bólowych i sztywności w obrębie stawów i kręgosłupa, pogarsza też stan pacjentów cierpiących między innymi na reumatoidalne zapalenie stawów i zwyrodnienia o różnym podłożu. Suplementacja kolagenu jest więc niezbędna w diecie ludzi starszych, ale też tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia.

Jak uzupełniać braki kolagenu?

Niedobory białka kolagenowego uzupełniać można na kilka sposobów. W kosmetologii jest on stosowany jako składnik kremów i balsamów odpowiednich do wszystkich rodzajów skóry. Regularne stosowanie kosmetyków z kolagenem w składzie przyczynia się do nawilżenia skóry, zwiększenia jej elastyczności, redukcji zmarszczek i cellulitu. Kolagen na stawy dostarczać można naszemu ciału także z pożywieniem lub specjalistycznymi suplementami diety. Płyny i tabletki kolagenowe wzmacniają nie tylko skórę, ale także paznokcie, włosy, mięśnie oraz stawy.