obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Drgająca powieka – jakie są przyczyny i jak można leczyć ta przypadłość?

Coraz więcej ludzi w wieku od 16 do 40 lat narzeka na dość nieprzyjemną i krępującą dolegliwość jaką jest drgająca powieka. Taki stan pojawia się nieoczekiwanie i potrafi trwać od kilku do kilkunastu minut. U jednych osób występuje dość sporadycznie, podczas gdy u innych pojawia się już regularnie (np. kilka razy w ciągu dnia). Co trzeba wiedzieć o drgającej powiece? Jakie są jej przyczyny oraz gdzie najlepiej szukać pomocy? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź w poniższym artykule.

Drgająca powieka przyczyny

Drgająca powieka pojawia się nieoczekiwanie. Bardzo często skarżą się na to młodzi, zabiegani ludzie, którzy na samym początku nawet nie zauważają momentu, kiedy taka przypadłość u nich się pojawia. Zazwyczaj bowiem w takich przypadkach jest to reakcja organizmu na długotrwały stres, szybki pęd życia, nieprawidłowe odżywanie, brak wystarczającego snu, brak ruchu czy też nadużywanie środków szkodzących organizmowi. Osoby, które nadużywają bowiem alkoholu, kawy czy palą ogromne ilości papierosów często zauważają u siebie bardzo szybko uciążliwe drganie powiem. Zdarza się to także u osób, które nagle rozpoczęły spożywanie określonych leków – być może jest to reakcja alergiczna ana któryś składnik leku.

Jak sobie z tym radzić?

Gdy zauważymy o siebie drgające powieki, warto od zaraz „zabrać” się za siebie. Zmiana nawyków żywieniowych, wyeliminowane fast foodów oraz wszelkich używek, wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców to zdecydowanie dobry krok na początek. Ponadto, dobrze jest także zrobić podstawowe badania krwi, by sprawdzić, czy naszemu organizmowi nie brakuje ważnych witamin i minerałów takich jak choćby: magnezu, wapnia, potasu czy witaminy B. W tym momencie zbawienna może okazać się właściwa suplementacja – dostarczenie bowiem wszystkich brakujących składników czasami szybko i skutecznie wyeliminuje problem drgającej powieki.

Obowiązkowa wizyta u lekarza

Gdy drganie powiek jest częstsze i żadne z powyższych metod nie dały znaczącej poprawy – obowiązkowo trzeba udać się do swojego lekarza. Lekarz w tym momencie po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, kieruje pacjenta na szczegółowe badania, by sprawdzić w czym tak naprawdę tkwi problem. W większości przypadków drganie powieki nie oznacza jakiś poważniejszych chorób, jednak nie należy tego absolutnie bagatelizować. Każdy bunt organizmu i wszelkie nieprawidłowe jego odruchy powinny być monitorowane i zwalczane, dlatego też tak prawidłowe są systematyczne badania oraz dbanie o siebie i właściwy styl życia.