obrazkiblondynki.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Jak wygląda dieta lekkostrawna po operacji?

Z pewnością odpowiednia dieta lekkostrawna po operacji pomaga pacjentowi powrócić do zdrowia oraz pełni sił. Nie da się ukryć, że nieodpowiednie odżywianie po operacji może powodować wydłużenie okresu rekonwalescencji, jak również zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych. Ponadto w trakcie operacji zostaje uszkodzona ciągłość tkanek organizmu, a to z kolei może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Z tego powodu tak bardzo ważne jest właściwe odżywianie się pacjenta po zabiegach chirurgicznych.

Jak powinna wyglądać dieta po operacjach?
Dieta po operacjach i zabiegach chirurgicznych cechuje się niską zawartością błonnika oraz całkowitym odrzuceniem posiłków ciężkostrawnych i wzdymających. Mniej więcej 3-5 dni po operacji zalecane jest spożywanie pokarmów w formie gotowanej, przetartej czy kleikowej. Trzeba zaznaczyć, że w diecie pooperacyjnej nie mogą znaleźć się produkty wysoko przetworzone, surowe warzywa i owoce oraz przetworzone mięso. Natomiast dieta lekkostrawna jest wprowadzana około 5-6 doby po zabiegach. Na diecie tej stopniowo coraz więcej można wprowadzać nowe produkty, aczkolwiek trzeba nadal unikać potraw wysoko przetworzonych, smażonych i zbyt dużej ilości warzyw oraz owoców. Tak więc dieta lekkostrawna powinna mieć wysoką wartość odżywczą.

Najważniejsze składniki w diecie lekkostrawnej
Pełnowartościowe białko jest niezbędnym składnikiem, który pomaga w gojeniu się ran. Białko najlepiej połączyć jednym posiłku z węglowodanami, gdyż pod ich wpływem wydziela się insulina. Z kolei insulina stymuluje odbudowę tkanek mięśniowych. Minimalna wartość białka podawana po operacji powinna wynosić 1,2 g/kg masy ciała. W tym okresie warto spożywać chude mięso, ryby, oraz jaja. Najlepszym źródłem witamin oraz składników mineralnych są warzywa i owoce. Jednak należy pamiętać, żeby przed spożyciem obierać je ze skórki. Warzywa można podawać w formie gotowanej, pieczonej albo zmiksowanej. Natomiast witamina A, E i K są to bardzo ważne witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach. Pierwsze dwie z nich regenerują uszkodzone tkanki, a witamina K jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu krzepnięcia. Niemniej jednak do wchłonięcia przez organizm tych witamin niezbędny jest tłuszcz. Dlatego posiłki pooperacyjne muszą zawierać dodatkowo oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. W następnej kolejności w diecie po operacji powinno znaleźć się żelazo. Jego głównym źródłem jest czerwone mięso, które nie jest zalecanym produktem po zabiegach. Pomimo to można go uzupełnić sięgając po źródła roślinne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *